Jak przygotować się do badania rezonansem?

Rejestracja i dostarczenie skierowania (NFZ)

Każde badanie diagnostyczne z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego wymaga skierowania lekarskiego, dlatego przed badaniem należy udać się do lekarza, który wystawi odpowiedni druk.

Na rezonans magnetyczny można umówić się zarówno osobiście jak i drogą telefoniczną. Jeżeli badanie wykonywane jest prywatnie, skierowanie może być dostarczone w dniu badania, natomiast jeżeli jest ono wykonywane w ramach środków Narodowego Funduszu Zdrowia, pacjent ma 14 dni od momentu rejestracji na dostarczenie oryginalnego skierowania. W trakcie rejestracji pacjent zostaje poinformowany o ewentualnej konieczności wykonania dodatkowych badań.

Rezonans magnetyczny – jak się ubrać do badania?

W związku z tym, że rezonans magnetyczny wytwarza spore pole magnetyczne, które może negatywnie oddziaływać na metal, należy pamiętać by na badanie przyjść w ubraniach pozbawionych metalowych elementów, takich jak zamki błyskawiczne, klamry pasków, napy czy guziki.

Bezpośrednio przed badaniem należy również zdjąć wszelkiego rodzaju metalową biżuterię, ozdoby do włosów itp., a także odłożyć na bok portfel i telefon komórkowy. Mało kto wie, że na badanie kobiety nie powinny przychodzić w makijażu.

W dzisiejszych czasach wiele kosmetyków zawiera bowiem śladowe ilości różnego rodzaju pierwiastków, które jednak mogą zaburzać obraz, zwłaszcza w przypadku rezonansu głowy.

O czym jeszcze należy pamiętać?

  1. W dniu badania należy zjawić się przed pracownią na minimum 15 minut przed planowanym badaniem, w celu potwierdzenia niezbędnych danych.
  2. W miarę możliwości należy zabrać ze sobą poprzednie wyniki badań MRI lub innych badań obrazowych, które dostarczą lekarzowi przeprowadzającemu badanie cennych informacji i pozwolą uzyskać bardziej precyzyjne rezultaty.
  3. Leki przyjmowane na stałe należy brać bez zmian.
  4. Jeżeli badanie wykonywane jest z kontrastem, na dwie godziny przed nie należy spożywać posiłków, a w przypadku badania ze znieczuleniem, koniecznie pozostać na czczo przez minimum 6 godzin.

Bezwzględne przeciwwskazania do badania

Wśród bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania badania rezonansem magnetycznym wymienia się:

  • Rozrusznik serca,
  • Neurostymulatory (np. implanty słuchowe),
  • Pompa insulinowa,
  • Endoprotezy,
  • Śruby,
  • Metalowe odłamki.

W przypadku powyższych, mogą one w trakcie badania nie działać prawidłowo lub też ulegać silnemu nagrzaniu, a nawet przemieszczeniu, co stwarza duże ryzyko zwłaszcza w przypadku elementów zlokalizowanych np. w obrębie czaszki.

Przeciwwskazania względne

Wśród względnych przeciwwskazań do wykonania badania rezonansem magnetycznym wymienia się:

  • I trymestr ciąży,
  • Karmienie piersią (w ostateczności należy zrezygnować z niego na 24 h po wykonaniu badania),
  • Klipsy czy protezy naczyniowe,
  • Aparaty ortodontyczne,
  • Stenty starego typu,
  • Implanty ortopedyczne

Badanie rezonansem magnetycznym w powyższych przypadkach możliwe jest dopiero po uzyskaniu od lekarza zaświadczenia, w którym potwierdzi on brak przeciwskazań i ryzyka do przeprowadzenia badania.

Jak przebiega rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne i bezbolesne dla pacjenta badanie, które wykonywane jest w specjalnie przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu. Aparatura ma kształt tuby, do której pacjent wsuwany jest w pozycji leżącej. Może to u dzieci czy osób z klaustrofobią wywoływać lęk i dyskomfort, jednak w trakcie badania cały czas zachowywany jest z pacjentem kontakt werbalny, nie ma więc powodu do obaw.

W skrajnych przypadkach możliwe jest przeprowadzenie badania pod narkozą.

Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym? Wszystko zależy od obszaru, który należy zobrazować, zwykle jednak nie trwa to dłużej niż kilkadziesiąt minut.

Do tego należy doliczyć kilka minut przygotowań przed badaniem, jak chociażby konieczność zdjęcia przedmiotów metalowych, które mogłyby zakłócać badanie, czy zmycie makijażu u kobiet. W przypadku rezonansu z kontrastem wenflon zakładany jest również przed rozpoczęciem właściwego badania.

W trakcie całego badania pacjent ma do dyspozycji personel medyczny, który na bieżąco odpowiada na jego pytania i rozwiewa wszelkie wątpliwości, oferując niezbędne wsparcie i pomoc.

Wyszukaj klinikę