Deprecated: mysql_pconnect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/design/public_html/rehabilitacja-trimedic.pl/panel/baza.php on line 8
Postępowanie przy Obrzękach Limfatycznych - TriMedic Łódź.
fizykoterapia łódź
ortopeda Łódź
skuteczna rehabilitacja prowadzona przez
doświadczonych specjalistów
masaż limfatyczny opuchnięta noga
Wiedza >> Rehabilitacja Onkologiczna >> Zasady Postępowania przy Obrzękach

Zasady postępowania przy obrzękach limfatycznych

„W poprzednim artykule staraliśmy się przybliżyć Państwu informacje na temat obrzęków limfatycznych i terapii stosowanych w ich leczeniu. Poniższy materiał stanowi listę zasad, których warto przestrzegać w czasie procesu rehabilitacji” - mgr Milena Trella

Masaż klasyczny – osoby z obrzękami limfatycznymi powinny wystrzegać się klasycznego masażu kończyn objętych obrzękiem. Masaż klasyczny zwiększa przepływ krwi, co ma bezpośrednie przełożenie na dodatkowe obciążenie układu limfatycznego. Tkanki objęte obrzękiem limfatycznym mają mniejszą wytrzymałość niż zdrowe tkanki, w rezultacie masaż klasyczny może doprowadzić do krwawego wylewu. Dlatego też rehabilitanci w przypadku obrzęków stosują drenaż limfatyczny.

Przegrzanie i odmrożenia – nadmierne przegrzanie nie sprzyja leczeniu obrzęku limfatycznego. Pacjenci powinni wystrzegać się długotrwałej ekspozycji na wysokie temperatury. Należy zrezygnować z  długotrwałych kąpieli słonecznych, bezwzględnie zaprzestać wizyt w solariach, a także zwrócić uwagę na nadmierne ciepło wytwarzane przez urządzenia AGD (farelki, piecyki gazowe, żelazka). Woda do kąpieli powinna mieć ok 34 st. C.   

Przesadnie niska temperatura również szkodzi. Pacjenci z obrzękami muszą uważać na odmrożenia. Warto pomyśleć o stosowaniu bielizny termoaktywnej, która pomoże regulować ciepłotę ciała.

Obrażenia – w czasie terapii pacjenci powinni wystrzegać się urazów i otarć chorej kończyny. Zaleca się zabezpieczanie chorych kończyn, szczególnie jeśli pacjent ze względu na charakter pracy, lub też codzienną aktywność jest wystawiony na częste i powtarzające się mikrourazy.

Stany zapalne – obrzęk limfatyczny może doprowadzić do powstania stanu zapalnego. Szczególnie niebezpieczne są zakażenia bakteryjne (np. róża przyranna). Unikanie stanów zapalnych sprowadza się do działań mających na celu odciążenie chorej kończyny i ułatwienie przepływu limfy. Kobietom po mastektomii  zaleca się unikania ciężkich protez piersi, a także biustonoszy z cienkimi ramiączkami. Warto zastąpić je na czas terapii gorsetami protetycznymi o szerokich, miękkich ramiączkach. Torba, zegarek, bransoletki, a nawet pierścionki również mogą być odpowiedzialne za niepożądany ucisk. Osoby o suchej skórze powinny stosować kosmetyki o lekko kwaśnym odczynie – im lepsza kondycja skóry, tym mniejsze prawdopodobieństwo urazów i stanów zapalnych. 

Centrum Medyczne TRIMEDIC

ul. Kopcińskiego 69/71
90-032 Łódź

Firma Design Spektrum Łódź