fizykoterapia łódź
ortopeda Łódź
skuteczna rehabilitacja prowadzona przez
doświadczonych specjalistów
masaż limfatyczny opuchnięta noga
Wiedza >> Rehabilitacja Sportowa >> Squash- Wyzwanie dla Organizmu

Squash – wyzwanie dla organizmu

Forbes w opublikowanym w 2003 roku rankingu najzdrowszych sportów, umieścił Squash na pierwszym miejscu. Moda na odbijanie piłki od betonowej ściany przywędrowała do nas z USA. W 1997 roku rozegrano w Polsce pierwszy turniej, a dziś kluby z odpowiednio przygotowanymi kortami można znaleźć we wszystkich większych miastach.

Postronny obserwator nie widzi w squashu nic trudnego – ściana, rakieta piłka i gracze. Nic bardziej mylnego. W ciągu 60 minut gry aktywni zawodnicy mogą spalić ponad 1000 kcal, angażując wszystkie podstawowe partie mięśni i doprowadzając swój układ oddechowy i krwionośny do granic wytrzymałości. Squash wymaga nie tylko porządnej rozgrzewki tuż przed grą, ale również odpowiedniego przygotowania kondycyjnego. Niestety wiele osób kierując się rekomendacjami kolegów, modą, czy też ciekawością trafia na kort prosto zza biurka. Mimo tego, iż urazowość squasha jest niewielka (w porównaniu z jego intensywnością) to jednak nieprzygotowany organizm może okazać się za słaby –  to otwiera drogę do szeregu różnych kontuzji. Bóle i powstałe w wyniku urazu ograniczenia ruchu w obrębie stawów kolanowych, łokciowych, czy skokowych, a także dolegliwości ze strony obręczy barkowej i nadgarstków powinny być możliwie szybko zdiagnozowane przez lekarza ortopedę.

Zignorowanie drobnego bólu, świadczącego o przeciążeniu, może doprowadzić do poważnej kontuzji - zerwania mięśnia lub ścięgna, czy też przerwania torebki stawowej. Niezależnie od stopnia zaawansowania i ogólnej kondycji fizycznej, osoby grające w squasha powinny regularnie monitorować swoje zdrowie i diagnozować bóle stawowe. Wizyta u lekarza ortopedy nie musi skończyć się od razu skierowaniem do szpitala na operację. Na pewnym etapie rehabilitacja, zmiana intensywności i rodzaju treningu, czy też stosowanie ortez mogą okazać się wystarczające.   

Jeśli wcześniej u zawodnika stwierdzono nieprawidłowości w budowie ciała (skolioza, szpotawe kolana, płaskostopie itp.) to przed rozpoczęciem treningów również warto skorzystać z porady lekarza ortopedy lub też rehabilitanta – pokażą oni odpowiednie ćwiczenia, które pozwolą prawidłowo przeprowadzić rozgrzewkę, z uwzględnieniem danej jednostki chorobowej.

Wszystkich zainteresowanych squashem entuzjastów zdrowego stylu życia, którzy doznali urazu lub kontuzji, zapraszamy na wizyty w TriMedic.

 

 

 

Centrum Medyczne TRIMEDIC

ul. Kopcińskiego 69/71
90-032 Łódź

Firma Design Spektrum Łódź