Deprecated: mysql_pconnect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/design/public_html/rehabilitacja-trimedic.pl/panel/baza.php on line 8
Rehabilitacja po Mastektomii - TriMedic Łódź.
fizykoterapia łódź
ortopeda Łódź
skuteczna rehabilitacja prowadzona przez
doświadczonych specjalistów
masaż limfatyczny opuchnięta noga
Wiedza >> Rehabilitacja Onkologiczna >> Rehabilitacja po Mastektomii

Rehabilitacja po Mastektomii

„W Polsce rak piersi dotyka ok. 10 tys. kobiet rocznie. Usunięcie  piersi to obok radioterapii i  kwadratektomii, jeden z najbardziej inwazyjnych sposobów walki z nowotworem. Mamy świadomość, iż walka ta nie kończy się samą operacją. Równie istotna jest rehabilitacja psychofizyczna pacjentek i pomoc w powrocie do normalnego życia” mgr Milena Trella.

Amazonki, poza utratą piersi, mogą zmagać się również z częściową utratą sprawności kończyn górnych po operowanej stronie i zmniejszeniem napięcia mięśniowego. Zmiana statyki tułowia, spowodowana nierównomiernym rozkładem masy (szczególnie u kobiet z dużym biustem) prowadzi do wad postawy. Duży ubytek tkanki i wycięcie węzłów chłonnych  pachowych grozi z kolei możliwością pojawienia się  obrzęku limfatycznego. Odpowiedni proces rehabilitacji pozwala zminimalizować skutki mastektomii i pomaga kobietom w odzyskaniu pełnej sprawności.

Proces rehabilitacji rozpoczyna się dobraniem stosownej protezy i bielizny. Proteza piersi ma nie tylko pomóc kobiecie w zrównoważeniu statyki tułowia, ale stanowi też istotny element rehabilitacji psychologicznej. Pojawienie się obrzęku limfatycznego wymaga zastosowania drenażu limfatycznego. Jest to specjalna forma masażu wymagająca od rehabilitanta nie tylko doskonałej znajomości anatomii układu limfatycznego, ale również wiedzy ogólnej i wyczucia (więcej na temat drenażu limfatycznego można przeczytać tutaj.

Czego należy się wystrzegać w czasie rehabilitacji?

  1. Eksponowania organizmu na źródła ciepła (farelki, piecyki, żelazka)
  2. Urazów (otarcia, skaleczenia, obicia)
  3. Stanów zapalnych i infekcji
  4. Długotrwałej ekspozycji na silne światło słoneczne
  5. Przeciążania i uciskania ręki po operowanej stronie
  6. Noszenia ubrań i biżuterii, które utrudniają przepływ limfy (ciasne bransoletki, pierścionki, biustonosze ze zbyt wąskimi ramiączkami, źle dobrane protezy).

Jeśli macie Państwo jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami TriMedic.

Centrum Medyczne TRIMEDIC

ul. Kopcińskiego 69/71
90-032 Łódź

Firma Design Spektrum Łódź