Deprecated: mysql_pconnect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/design/public_html/rehabilitacja-trimedic.pl/panel/baza.php on line 8
Obrzęk - Dlaczego Powstaje? - TriMedic Łódź.
fizykoterapia łódź
ortopeda Łódź
skuteczna rehabilitacja prowadzona przez
doświadczonych specjalistów
masaż limfatyczny opuchnięta noga
Wiedza >> Rehabilitacja po Urazach >> Obrzęk- Dlaczego Powstaje?

Obrzęk - Dlaczego powstaje?

„TriMedic specjalizuje się m.in. w rehabilitacji osób z obrzękami. Poniższy artykuł pozwoli Państwu zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami i pojęciami, związanymi z etiologią obrzęków i terapią przeciwobrzękową. Nasi lekarze i fizjoterapeuci z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie dodatkowe pytania w czasie wizyty.” mgr Milena Trella.

Obrzęk – skąd się bierze?

Układ limfatyczny określany jest mianem dodatkowego systemu żylnego. Jest on odpowiedzialny za transport tych substancji i cieczy, które nie są przemieszczane w układzie żylnym. Tymczasem w organizmie dorosłego człowieka znajduje się trzy raz więcej limfy niż krwi. Nie trudno więc zrozumieć, iż każda nieprawidłowość działania układu limfatycznego prowadzi do powstania obrzęku, będącego następstwem gromadzenie się limfy w naczyniach chłonnych i okalających je tkankach.

Jak wygląda terapia przeciwobrzękowa?

Jedną z podstawowych form pomocy pacjentom z obrzękami, jest tzw. Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa, zalicza się do niej manualny drenaż limfatyczny. Stanowi on szczególną formę masażu. W tej metodzie fizjoterapeuta zwraca baczną uwagę na anatomię i fizjologię naczyń limfatycznych. W czasie zabiegu delikatnymi ruchami o niewielkiej sile nacisku, pobudza działanie naczyń chłonnych, prowadząc do zwiększenia ich aktywności i zdolności transportowania limfy. Kolejnym krokiem jest terapia obrzęku, która polega na stosowaniu specjalnych chwytów o zwiększonej sile nacisku, prowadzących  do wzmożonego wchłaniania płynów i rozluźnienia tkanki. W celu utrzymania efektów zabiegu stosuje się terapię uciskową – jest to proces bandażowania miejsc objętych obrzękiem, z określoną siłą ucisku i przy zastosowaniu odpowiedniego bandażu. Każda z terapii stanowi element jednego procesu, który ma za zadanie pomóc pacjentowi. Bezzasadne jest więc np. stosowanie samego rękawa pneumatycznego, bez uprzedniego drenażu limfatycznego.

Działaniami wzmagającymi pozytywny efekt drenażu limfatycznego są: terapia ruchowa, ułożeniowa (wykorzystanie siły grawitacji) i oddechowa. 

Centrum Medyczne TRIMEDIC

ul. Kopcińskiego 69/71
90-032 Łódź

Firma Design Spektrum Łódź